O firmie Super SEGWAY

Wizja świata przyszłości

Wizja

Firma Segway Inc. - z siedzibą w Bedford w stanie New Hampshire – została założona przez wynalazcę i przedsiębiorcę Deana Kamena, aby zmienić sposób w jaki ludzie żyją i pracują. Pojazd Segway Personal Transporter (PT) jest pierwszym i najbardziej znanym produktem firmy, który powstał w wyniku wielu lat badań i rozwoju prowadzonych pod przewodnictwem Deana Kamena w celu stworzenia czegoś unikalnego, co da trwały wkład do społeczeństwa.

Wynalazki Deana Kamena zawsze rozpoczynają się w ten sam sposób – szukanie i diagnoza problemu, ignorowanie tradycyjnego myślenia, które je otacza, a następnie praca bez wytchnienia aż do rozwiązania problemu. Jak większość innowacji, Segway PT (znany także podczas etapu projektowania jako “ginger”) oddaje wiarę Deana Kamena, że nauka i inżynieria może zostać spożytkowana, aby ulepszyć codzienne życie ludzi. Dean i jego zespół zauważyli, że technologia umożliwiająca balansowanie może zostać wykorzystana do transportu ludzi.

Jak to się zaczęło?

Pewnego dnia Dean Kamen zobaczył młodego mężczyznę na wózku inwalidzkim, który próbował wjechać na krawężnik. Zmagania tego człowieka tak bardzo poruszyły Deana, że postanowił zająć się tym problemem i ułatwić życie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wraz ze swoim zespołem przystąpił do pracy i po pewnym czasie stworzyli mobilne urządzenie pod nazwą iBOT, które umożliwia ludziom takim jak wspomniany wyżej człowiek na wózku „wchodzić” na schodki, przemieszczać się po piasku, żwirze i innym trudno dostępnym dla chorych ludzi terenie. To był ogromny przełom! Bo jeśli życie osób niepełnosprawnych stało się odtąd łatwiejsze to jaką moc kryła wynaleziona technologia dla osób pełnosprawnych. I tak powstał prototyp pojazdu Segway PT! Dean Kamen zdołał przekonać do swojego pomysłu wielu inwestorów, ale również i zwykłych ludzi, którzy byli skłonni zainwestować swoje pieniądze w „wizję” naukowca. Powstało nowe przedsiębiorstwo, które zajęło się udoskonalaniem Segway’a. Dodano elektronikę, wyszukane oprogramowanie komputerowe i system jazdy na Segway’u rozwinął się jeszcze bardziej. Dean Kamen, pasjonat i osoba wielce kreatywna pragnął zbudować pojazd, który byłby alternatywą dla samochodów i innych pojazdów mechanicznych.

Skąd nazwa Segway?

Od słowa „segue”, które tłumaczymy jako: „przejść gładko od jednego stanu do innego”. Segway PT pozwala na to. W jednej chwili, jadąc na Segway’u człowiek przekształca się z pieszego w osobę, która przemieszcza się nowoczesnym pojazdem samobalansującym, wrażenia ma takie same jakby nadal spacerowała, tylko troszkę szybciej, dalej i bardziej komfortowo.

Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do prześledzenia punktów przełomowych w historii firmy.