O firmie Super SEGWAY

Dean Kamen - Wizjoner zmieniający świat

Dean Kamen

Dean Kamen, dziś już ponad 50-letni geniusz inżynierii, od zawsze przejawiał ogromne zdolności techniczne. Już podczas nauki w liceum zarabiał więcej niż rodzice. W piwnicy rodzinnego domu skonstruował urządzenie synchronizujące dźwięk i światło podczas pokazów scenicznych, które natychmiast zostało zakupione prze planetarium na Manhattanie, a także muzeum miasta Nowy Jork. 

Zanim jeszcze zdał maturę zautomatyzował działanie słynnej nowojorskiej kuli na Times Square, obwieszczającej nadejście Nowego Roku.

Studia rozpoczął na politechnice Worcester w stanie Massachusetts, jednak jego niezwykle zdolności inżynierskie nie szły w parze z zapałem do studiowania. Pięć lat nie wystarczyło mu do zaliczenia wszystkich przedmiotów, zrezygnował więc z dalszej nauki. Lata na studiach nie zostały jednak stracone, przez ten czas doskonalił swój pierwszy wynalazek ? strzykawkę automatycznie dozującą odpowiednią porcję leku. I tak powstało urządzenie, które pozwoliło chorym na cukrzycę samodzielnie aplikować sobie insulinę bez konieczności przebywania w szpitalu. Po sprzedaniu praw do produkcji tego wynalazku firmie Baxter, Kamen stał się bardzo bogaty i z radości kupił sobie ?helikopter.

Kolejnym jego pomysłem z dziedziny medycyny było podręczne urządzenie do dializy. Był to bardzo ważny wynalazek dla osób z niewydolnością nerek. Należy pamiętać, że stosowana do tego czasu aparatura była wielkości szafy i zmuszała pacjentów do ciągłego przebywania w szpitalu. Urządzenie Kamena ważyło zaledwie 6 kg, pozwalając chorym na prowadzenie w miarę normalnego życia. Przyniosło mu one w połowie lat dziewięćdziesiątych zasłużoną sławę i jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń państwowych - medal Hoovera.

Po ośmiu latach pracy i wydaniu ponad 50 mln dolarów Kamen przedstawił światu supernowoczesny elektryczny wózek inwalidzki IBOT. Sześciokołowa maszyna wyposażona w skomplikowany system silników, elektronikę i żyroskopy pozwala poruszać się po każdym rodzaju nawierzchni bez utraty równowagi. Pozwala chorym korzystać z metra, wjeżdżać na schody, podjeżdżać bez przeszkód pod krawężniki, przemieszczać się po piasku, żwirze i innym ?trudnym? terenie. Sterowanie pojazdem odbywa się w bardzo prosty sposób przy pomocy dżojstika. IBOT również przyniósł Kamenowi najwyższe odznaczenia, jakie za swoją działalność może dostać wynalazca - medal za osiągnięcia technologiczne National Medal of Technology wręczony przez Billa Clintona.

Dean Kamen ciężko pracuje na sukces. Jest prezesem i właścicielem firmy DEKA zajmującej się wymyślaniem i sprzedawaniem wynalazków. Jednocześnie zarządza działaniami firmy i realizuje swoje projekty. Jest tak pochłonięty swoją pracą, że nie ma praktycznie czasu na życie prywatne.

Kolejnym jego pomysłem, który z powodzeniem wprowadził w życie jest Segway Personal Transporter, pojazd, który ułatwia poruszanie się po mieście np. gońcom czy policjantom, Gabaryty wehikułu dobrano tak, aby na ulicy nie zajmował więcej miejsca od znajdujących się obok przechodniów oraz aby bez trudu mieścił się w bagażniku auta.

Dean Kamen jest i pozostanie idolem młodzieży. Od lat, przewodnicząc amerykańskiej organizacji FIRST (For Inspiration and Recognition of Scence and Technology), stara się przekonać młodych, że kariera naukowa może być równie atrakcyjna jak życie gwiazd sportu czy muzyki. Uważa, że rozwijanie wśród młodych ludzi zainteresowań matematycznych, fizycznych, technologicznych czy komputerowych jest sposobem na pomyślne życie osobiste i rozwój całego kraju, przedstawia więc naukę w sposób jak najbardziej atrakcyjny. Chce przekonać młodzież, że droga, którą wybrał i poleca innym pozwala osiągnąć nie tylko sławę i pieniądze, ale może także zmienić świat.

Znając Deana Kamena, genialnego i ekscentrycznego wynalazcę możemy być pewni, że nie jednym ?cudem? jeszcze nas zaskoczy. Tym bardziej, iż współpracuje z rządową agencją DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która sfinansowała opracowanie kolejnego pomysłu geniusza, samobieżnego wózka-robota o nazwie Segway Robotic Mobility Platform (RMP). Przy jego budowie wykorzystano zasadę działania oraz większość podstawowych zespołów modelu Segway PT.

Lista współpracujących instytucji jest zresztą bardzo długa, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym projektem. Współpraca dotyczy głównie opracowania oprogramowania niezbędnego do autonomicznego funkcjonowania robota w trudnych warunkach. Tego rodzaju pojazdy-roboty, wyposażone w odpowiednia czujniki, przyrządy i narzędzia, mogą być niezwykle użyteczne tam, gdzie wykluczona jest obecność człowieka.

Obecnie Dean Kamen pracuje nad kolejnymi wynalazkami. Są to m.in. mini generator prądu umożliwiający pozyskiwanie elektryczności z substancji organicznych oraz specjalny filtr dowody umożliwiający uzyskiwanie wody pitnej z najbardziej skażonych i zanieczyszczonych rzek.