Na co dzień

Opinie użytkowników

SEGWAY PT W BLASKU ŚWIATEŁ

Jan and Bob Aiken
Z ankiety wypełnionej przez parę z Paryża (Francja)

Nasz pierwszy wieczór w Paryżu. Właśnie zakończyliśmy smakowity posiłek w restauracji w dzielnicy łacińskiej i leniwie przechodziliśmy przez Most Roosevelta w kierunku naszego hotelu, gdy nagle zobaczyliśmy to! Moje serce aż podskoczyło! Ma ono tę przedziwną właściwość, iż skacze wówczas, kiedy spotykam na swojej drodze jakieś cuda jak np. Wieżę Eiffla, wybrzeże Morza Śródziemnego, dzieła sztuki czy – jak w tym przypadku – Segway'a PT!

Tak się akurat złożyło, że byliśmy świeżo po artykule na temat upadku Georga Busha z Segway'a PT oraz rozważań dziennikarza na temat przyszłości tego środka transportu. Wydaje mi się, że o przyszłość Segway`a nie musimy się obawiać, a kłopoty Georga nie będą bardziej znaczące dla przyszłości tej niezwykłej maszyny, niż pierwszy upadek samolotu Braci Wright.

Byliśmy tak podekscytowani tym, że zobaczyliśmy Segway'a PT, iż zapisaliśmy się na wycieczkę tym pojazdem już następnego wieczoru. Po krótkim, ale gruntownie przeprowadzonym szkoleniu na temat Segway'a PT oraz jego obsługi – wyruszyliśmy w drogę! Wystarczyło się pochylić, by pojazd ruszył do przodu, odchylić się…. by się zatrzymał. Skręty także były naturalne. Segway PT ma trzy biegi: dla początkujących, (który oszczędza baterie), tryb przejażdżki oraz najszybszy, który nazywamy trybem “zmiataj z mojej drogi”. Jego prędkość maksymalna to 20 km/h, zaś zasięg to ponad 20 kilometrów z jednego cyklu ładowania baterii. Niemniej jednak nie potrzebowaliśmy aż tylu kilometrów, aby wykonać manewr “spójrz mamusiu, jadę bez trzymanki”.

John, nasz kompetenty oraz entuzjastycznie nastawiony przewodnik z Uniwersytetu Texas A&M, barwnie opowiadał nam o panoramie Paryża oraz jego atrakcjach turystycznych. Jazda na Segway'u także była niebywale ekscytująca, a zważywszy na fakt, iż odbywała się ona właśnie w Paryżu potęgowało to uczucie. Przechodnie też byli poruszeni i zaciekawieni obserwując nas na Segway`ach, spontanicznie zadawali pytania, poza Francuzami, którym wydawało się, że tak łatwe nawiązywanie kontaktów i znajomości jest nieeleganckie.

Firma organizująca wycieczki na Segway'ach Mike's Bike Tour rozpoczęła swoją pracę 5 czerwca, my zaś byliśmy jednymi z pierwszych, którzy z niej skorzystali. Firma Segway Inc. robi wszystko, aby zaprezentować te pojazdy społeczeństwu i jest zdeterminowana, aby wszyscy mieli szanse przekonać się, jak dobrze sprawują się one w mieście. Paryż nadaje się do tego znakomicie ze względu na dużą ilość chodników, krawężników i innych podjazdów. Na końcu przejażdżki bardzo bolały nas kostki, ale całkiem prawdopodobnym powodem tego był fakt, iż cały dzień spędziliśmy na nogach. Zaś nauka samodzielnej jazdy na Segway'u przypominała nasze doświadczenia z nauki jazdy na rowerze. Pierwsze ruchy były niezdarne i toporne, mięśnie spięte, manewry nerwowe. Ale to szybko minęło!

Ostatecznie, mimo śmiesznego manewru związanego ze złym obliczeniem odległości od krawężnika pomiędzy zaparkowanymi samochodami, wraz z mężem jesteśmy zgodni co do tego, że nasza jazda na Segway'u była bardziej ekscytująca niż lot balonem na gorące powietrze w Napa Valley w Kalifornii (balony na ogrzane powietrze były także paryską atrakcją tuż po ich zaprezentowaniu dla publiki). Podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z jazdy z naszymi przyjaciółmi, a część z nich była tak zafascynowana Segway'em, iż wymusiła na organizatorze wycieczki do Francji dłuższy pobyt w Paryżu po to, aby także mieć szansę jazdy na Segway'u PT!

Co zaś się tyczy przyszłości Segway'a PT jako środka transportu to, jego możliwości są nieograniczone. Zrobiliśmy nawet listę jego potencjalnych zastosowań, aby zobaczyć, czy sprawdzą się one za 10 czy 20 lat. Kto domyśliłby się, że ratrak, deskorolka czy też motor crossowy mogą się stać tak popularne od momentu ich wymyślenia?

Tak samo było w przypadku prezentacji powozu bez konia. Kto by pomyślał, iż 25 lat później koń będzie zwierzęciem domowym, zaś dom będzie miał garaż. I tak jak zanieczyszczanie ulic końskimi odchodami wpłynęło na odkrycie samochodu, to może się zdarzyć, iż samochód zostanie zamieniony na zasilany bateriami, samobalansujący się środek transportu. Przyszłość jest tu! Bądźmy na nią gotowi!