BIZNES

Przykłady zastosowań

Podobnie jak wszystkie szanujące się uczelnie - Uniwersytet Duke - wciąż poszukuje nowych sposobów na zapewnienie bezpiecznej atmosfery dla swoich studentów i personelu. Świadomość, że prawie 11 000 studentów i 27 000 pracowników żyje, pracuje, uczy się i bawi na terenie zajmującym około 40 kilometrów kwadratowych, to niemała odpowiedzialność.
Dyrektor Policji Uniwersytetu Duke - Clarence Birkhead znalazł jednak nowoczesne, wartościowe narzędzie dla swoich funkcjonariuszy – jest nim Segway PT. Segway PT jest urządzeniem przeznaczonym do przewożenia jednej osoby, posiada system samobalansujący i może przejechać 12 do 16 kilometrów na akumulatorze załadowanym zaledwie w dziesięciu procentach.
Policja Uniwersytetu Duke rozpoczęła szkolenie związane z Segway'em PT jesienią 2003 roku i wprowadziła do pracy pięć urządzeń w lutym 2004 roku. Według Birkheada pojazdy te są niezastąpione w pracy na terenie szkoły.

- “Jesteśmy w trakcie procesu, który ma na celu zmniejszenie ruchu pojazdów na terenie uniwersytetu”- mówi Birkhead. “Jako, że obszar szkoły ulega zagęszczeniu, poszukujemy nowych sposobów na patrolowanie terenu, a tym samym chcemy sprawić, aby nasi funkcjonariusze byli lepiej widoczni i łatwiej dostępni. Segway pomaga nam we wszystkich tych dziedzinach”.

Birheadowi podlega 59 wykwalifikowanych funkcjonariuszy policji oraz 65 członków ochrony. Dwóch funkcjonariuszy zostało wybranych do odbycia szkolenia bezpośrednio w firmie Segway Inc. Po powrocie wyszkolili kolejnych 18 członków zespołu, aby i ci mogli bezpiecznie poruszać się tymi pojazdami. W tej chwili 2 funkcjonariuszy i 2 ochroniarzy używa Segway'a PT. Reakcje studentów są niezwykłe.

-“Kiedy funkcjonariusz ubierze się w mundur i stanie się wyższy o blisko 30 centymetrów, staje się dobrze widoczny” – mówi Birkhead. Studenci i nasi goście podchodzą i rozmawiają z nim na temat Segway'a. Chcą wiedzieć, co to jest i jak się go używa. Robią sobie nawet zdjęcia stojąc obok funkcjonariusza. W ten sposób przynajmniej jeden z naszych celów zostaje osiągnięty – ochrona staje się łatwiej dostępna. Segway PT jest doceniany także za szybkość i uniwersalność.

- Używamy go podczas szczególnych uroczystości, ponieważ ochroniarze mogą dzięki niemu poruszać się o wiele łatwiej niż na przykład na rowerze. Są również wystarczająco wysocy, aby widzieć i kontrolować zachowanie tłumu.

Porucznik Tony Shipman używa Segway'a PT codziennie. - “Segway PT stał się naszym kolejnym podstawowym narzędziem pracy, podobnie jak rower “– mówi. “Używamy go jako narzędzia na wschodnim i zachodnim skrzydle oraz w rejonie mieszkalnym, ponieważ może wjechać tam, gdzie innymi sposobami dotrzeć się nie da. W tym tygodniu posłużył mi podczas reagowania na wszystkie alarmowe telefony wykonane na terenie szkoły i muszę przyznać, że spisał się świetnie. Mogłem podjechać na nim do telefonu i odebrać słuchawkę nie opuszczając pojazdu, po czym jechałem do kolejnego wezwania”.

- “W tym momencie jesteśmy jedynym oddziałem policji w Północnej Karolinie, który używa Segway'a i studenci uważają to za wspaniałą rzecz - mówi Shipman. Dzięki temu jest to naprawdę wspaniałe narzędzie dla naszej ochrony. Podczas zakończenia tego roku szkolnego zamierzamy zaangażować wszystkie Segway'e, jakie posiadamy, aby zobaczyć reakcje gości. Uniwersytet Drexel, Uniwerystet Loyola z Nowego Orleanu, Uniwerystet Nevada (Reno) oraz Politechnika Worchester znajdują się wśród tych, które wybrały Segway'a PT jako pomoc w patrolowaniu terenu przez policję.Powrót do listy